Od zarania dziejów pośród najpiękniejszych piwniczańskich szczytów w harmonii z żywiołami żyje wyjątkowa społeczność.
Ta grupa etniczna jest jedną z najbardziej niezwykłych w Europie. Wyróżniają ją unikalne stroje, sposób życia, architektura, kultura i folklor. Historia Czarnych Górali to przykład życia człowieka w harmonii z naturą- tu czas się zatrzymał. Opowieść o tym jak siła, odwaga i umiłowanie wolności pomogły tym ludziom zachować ich niepowtarzalny góralski charakter.
Kim są Czarni Górale?
Jak otaczająca natura wpływa na ich życie?
Czemu wciąż pielęgnują tradycje i żyją w trudnych warunkach?
Odkryj nieznane, śledź nasz profil, zajrzyj do Piwnicznej-Zdroju.
Hotel Piwniczna SPA & Conference to pierwszy i jak dotąd jedyny hotel w Polsce zaprojektowany w stylu etnodesign, który łączy elementy folkloru łemkowskiego z oszczędnym i eleganckim minimalizmem.
Wystrój i kolorystyka hotelu nawiązują do bogatej kultury Czarnych Górali, jak nazywa się mieszkańców tego regionu oraz Łemków, mniejszości etnicznej zamieszkującej niegdyś tereny Piwnicznej. Tradycyjne motywy regionalne wyrażają się w licznych dodatkach i motywach, które wzbogacają nowoczesne i funkcjonalne wnętrze.
Z zewnątrz hotel przypomina kobiecy strój ludowy Łemków – góra to biała bluzka zdobiona łemkowskimi wzorami. Natomiast dół to sukienka w kolorach typowych dla regionu – czerwieni i ultramaryny. Nie mogło zabraknąć także naturalnego drewna, które jest podstawowym budulcem tradycyjnego górskiego domu.
Wewnątrz motywem przewodnim wykorzystanym w obiekcie jest owca wrzosówka, która jest typowym gatunkiem hodowanym przez Łemków. Jest także jednym z symboli regionu, dlatego znajduje się w herbie Piwnicznej-Zdroju. Stare góralskie powiedzenie mówi „Kto ma owce, ten ma co chce”. Chociaż hodowców owiec jest coraz mniej, to wiele osób do dzisiejszego dnia z owiec pozyskuje to, co chce: wełnę, mięso i mleko, z którego można wytwarzać wiele innych produktów np. górskie sery. Dania przygotowane z wykorzystaniem owczych produktów to regionalne pozycje menu restauracji „Czarna Owca”.
Liczne zabytki, będące wynikiem bogatej historii regionu sprawiają, że na terenach gminy Piwniczna-Zdrój i w jej okolicy rozwija się również kulturalna turystyka krajoznawcza. Na szczególną uwagę turystów zasługuje Muzeum regionalne z niezwykle bogatym działem etnograficznym na czele z kolekcją sprzętu narciarskiego i starych nart.